KRAKsat

KRAKsat

Projekt naukowy KRAKsat – mały satelita
z WIELKĄ misją!

Współpraca HSPmachining z Fundacją ACADEMICA z Krakowa

Dzięki owocnej współpracy Fundacji Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ACADEMICA oraz HSPmachining – specjalistów w dziedzinie obróbki CNC, satelita badawczy KRAKsat poleciał w kosmos.

Przy projekcie pracował sztab wykwalifikowanych ludzi oraz kreatywne, otwarte umysły z chęcią do ciągłego rozwoju i uzupełniania świata nauki o nowe wynalazki. Z ich połączenia zrodził się KRAKsat – małych gabarytów satelita badawczy z wielką misją.

KRAKsat został wystrzelony w kosmos 17-stego Kwietnia 2019 r., na wysokość 310 km.

Zdjęcie: NASA | Bill Ingalls

Po locie na pokładzie statku Cygnus i rakiety Antares, trafił na międzynarodową stację kosmiczną, gdzie obecnie oczekuje na wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną.

Transmisję ze startu rakiety, którą można było zobaczyć na żywo, nadal można obejrzeć na: https://youtu.be/1WdpGHIA2Ek

Satelitę, po opuszczeniu stacji, czekają 3 miesiące intensywnego gromadzenia cennych danych z  pomiarów: temperatury, indukcyjności pola magnetycznego, natężenia światła i innych czynników. Prócz tego będzie on musiał sprostać ekstremalnym warunkom , takim jak niskie ciśnienie, ogromna różnica temperatur od −170°C do 110°C, mikrograwitacja czy zjonizowane gazy. Po ukończeniu swojej misji satelita wytraci prędkość i spali się w atmosferze.

Zdjęcie: KRAKsat

Celem tego niezwykłego eksperymentu jest sprawdzenie zachowania ferrofluidu, czyli cieczy magnetycznej, jako ciekłego koła zamachowego.

Jako specjaliści z dziedziny frezowania i obróbki CNC, jesteśmy jedyną firmą, która zgodziła się podjąć tak trudnego projektu stworzenia elementów satelity KRAKsat.

Naszym zadaniem było niesamowicie precyzyjne wykonanie dla Fundacji ACADEMICA zbiornika na Ferrofluid – czyli na główny składnik tego niezwykłego eksperymentu.

Pojemnik, który jest nieodłączną częścią satelity badawczego  został stworzony z materiału nierdzewnego, niezwykle wytrzymałego i odpornego na ekstremalne warunki. Studenci  AGH umieścili w nim następnie płyn ferrofluidalny, tworząc tym samym koło zamachowe.

KRAKsat jest jednym z pierwszych w Polsce satelit typu Cubesat i pierwszym na świecie, który do sterowania położeniem wykorzystuje ferrofluid.

Powodzenie tego projektu  mogłoby obniżyć koszt i zwiększyć niezawodność systemów stabilizacji wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej.

Zdjęcie: HSPmachining

Sygnowane logiem HSPmachining detale są gwarancją jakości, jaka potrzebna jest w tym, jakże ważnym dla wszystkich badaczy, projekcie naukowym.

Pomimo skomplikowanego zadania, nasi projektanci produktu jak zwykle sprostali wyzwaniu i udowodnili, że zasługują oni na miano najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, uznanymi zarówno na świecie jak i przez uczelnię AGH w Krakowie.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Fundacji ACADEMICA za powierzone zaufanie i wiarę jakość naszej pracy. Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie my mogliśmy współpracować przy tym innowacyjnym projekcie, jakim jest KRAKsat.

Zapraszamy do śledzenia postępów na stronie www.kraksat.pl  oraz naszej stronie internetowej www.hspmachining.pl, na której na bieżąco umieszczamy informacje z przebiegu projektu naukowego KRAKsat.